rekonstrukce RD Na Bukovině
rekonstrukce RD Na Bukovině

MÍSTO
Ulice Na Bukovině se nachází v pokojné části Pardubic. Na jedné straně je uliční fronta řadových domů, trochu rozpadlá několika pomlkami. Jen všímavý člověk si představí, že kdysi mohly být všechny domky stejné. Za nimi jsou krásné zahrady se stromy a záhony. Druhá strana ulice je odjinud. Jsou zde solitérní třípodlažní panelové bytovky, mezi kterými se dá kamsi proplout. Našim úkolem bylo zrekonstruovat jeden z řadových rodinných domů, který si na rozdíl od sousedních domů zachoval svůj původní vzhled s důstojnou symetrickou fasádou, členěnou pilastry a římsami.

ARCHITEKTURA
Po konzultaci s investorem se projevilo, že lehká rekonstrukce stávajícího stavu neuspokojí jeho potřeby, mezi které mimo jiné patřil požadavek na kryté stání pro auto. Nutnost razantnějšího zásahu podporoval fakt, že konstrukce domu byly ve špatném technickém stavu. Rozhodli jsme se zachovat to cenné z původního domu, tedy obvodové stěny. Původní dům tak získal novou funkci-  byl přeměněn            na dvorek. Dům se stal vzpomínkou, možná památkou, vzhledem připomínajícím antické chrámy. Do zahrady jsme poté vložili jednoduchý hranol nového rodinného domu, částečně zasahujícího i do dvorku. Naráz se z domu a zahrady stal takový malý "statek" s dvorem, domem a zahradou. Nový dům není výjimkou trčící do zahrad vnitrobloku. Svou jednoduchou hmotou obloženou dřevem se zařazuje mezi několik sousedních přístavků, kůlen, včetně budov vedlejšího podniku uzenářství.

DISPOZICE
Do dvorku je vloženo parkovací stání, strom, paluba vedoucí do zahrady a schody ústící na terasu v patře domu. Z dvorku vedou tři vchody do domu- dům lze dispozičně měnit. Může sloužit jako rodinný dům pro jednu rodinu, dům s dvěma byty v každém podlaží, případně může být horní byt ještě rozdělen a ke dvěma bytům přibude ještě garsonka. Veškeré místnosti jsou uvnitř hmoty hranolu, pouze předsíň s šatnou a toaletou se nachází stranou, pod terasou. Předsíň je však transparentní, nehmotná, s prosklenými stěnami, jenž mohou být odsunuty   a předsíň splyne s palubou mezi dvorem a zahradou.
investor: soukromá osoba
realizace: 2015 - 2016
lokace: pardubice
autor: zdenek balík
spoluautor: josef krejčí
02-Na-Bukovine-Zette-atelie
04-Na-Bukovine-Zette-atelie
05-Na-Bukovine-Zette-atelie
06-Na-Bukovine-Zette-atelie
07 Na Bukovine Zette atelier Zdenek Balík
08-Na-Bukovine-Zette-atelie
09-Na-Bukovine-Zette-atelie
10-Na-Bukovine-Zette-atelie
11-Na-Bukovine-Zette-atelie
12-Na-Bukovine-Zette-atelie
13-Na-Bukovine-Zette-atelie
14-Na-Bukovine-Zette-atelie
15-Na-Bukovine-Zette-atelie
16-Na-Bukovine-Zette-atelie
17-Na-Bukovine-Zette-atelie